| CONDUCTOR | 1.00 mm electrolitic copper wire |
| INSULATION | 4.60 mm foam polyethylene |
| 1st SCREEN | 100% copper tape |
| 2nd SCREEN | 53% annealed copper wire braiding |
| OUTER SHEATH | 7.00 mm PVC outer sheath, black-green |
| TECHNICAL CHARACTERISTICS | |
| IMPEDANCE | 75 ± 3 Ω |
| MUTUAL CAPACITY | 54 pF/m |
| VELOCITY RATIO | 0.82 |
| INSULATION RESISTANCE | > 2000 M Ω km |
| WORKING TEMPERATURE | -40°C, +70°C |
| WORKING VOLTAGE | 1.3 kV |
| TEST VOLTAGE | 3.0 kV |
| MIN. BENDING RADIUS | 10xD |
| Frequency (MHZ) | 100 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 |
| Attenuation dB/100 m | 6.5 | 9.5 | 14 | 17 | 20 | 24 |
We use cookies on our website to provide you with a better experience. For further information, please refer to our Cookie Policy
and Privacy Notice.