| CONDUCTOR | Fine-Stranded Annealed Copper Conductor (IEC 60228-Class 5) |
| INSULATION | PVC Compound - TI1 (EN 50363-3) |
| PHYSICAL&ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
| MAX. CONDUCTOR TEMPERATURE DURING SHORT CIRCUIT | 160°C |
| NOMINAL VOLTAGE | 450/750 V |
| TEST VOLTAGE | 2000 V |
| OPERATING TEMPERATURE | -30°C … 70°C |
| MINUMUM BENDING RADIUS | 10 X D |
| FIRE PERFORMANCE CHARACTERISTICS | |
| FLAME RETARDANT | IEC 60332-1 |
| OTHER CHARACTERISTICS | |
| UV RESISTANCE | ISO 4892-2 / ISO 4892-3 |
| WATER RESISTANCE | AD7 |
| Number of Core and Cross Section Area (mm²) | Approx. Overall Diameter (mm) (±5%) | Approx. Cable Weight (kg/km) | Max. Conductor Resistance DC at 20ºC (Ohm/km) |
| 1 x 1,5 | 2,9 | 20 | 13,3 |
| 1 x 2,5 | 3,6 | 32 | 7,98 |
| 1 x 4 | 4,1 | 46 | 4,95 |
| 1 x 6 | 4,7 | 65 | 3,3 |
| 1 x 10 | 6,1 | 111 | 1,91 |
| 1 x 16 | 7,2 | 167 | 1,21 |
| 1 x 25 | 8,8 | 257 | 0,78 |
We use cookies on our website to provide you with a better experience. For further information, please refer to our Cookie Policy
and Privacy Notice.