| CONDUCTOR | Stranded Annealed Copper Conductor (IEC 60228-Class -1) | |
| INSULATION | PVC Compound | |
| SHEATH | PVC Compound | Grey |
| PHYSICAL&ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
| MAX. CONDUCTOR TEMPERATURE DURING SHORT CIRCUIT | 160°C |
| NOMINAL VOLTAGE | 250 V |
| TEST VOLTAGE | 1500 V |
| OPERATING TEMPERATURE | -15°C … +70°C |
| MINUMUM BENDING RADIUS | 10 X D |
| FIRE PERFORMANCE CHARACTERISTICS | |
| FLAME RETARDANT | IEC 60332-1 |
| NO FLAME PROPAGATION | IEC 60332-3-24 |
| OTHER CHARACTERISTICS | |
| UV RESISTANCE | ISO 4892-2 / ISO 4892-3 |
| WATER RESISTANCE | AD7 |
| RIP CORD | YES |
| Number of Core and Cross Section Area (mm²) | Approx. Overall Diameter (mm) (±5%) | Approx. Cable Weight (kg/km) | Max. Conductor Resistance DC at 20ºC (Ohm/km) |
| 2 x 0,8 | 3,70 | 19 | 40,2 |
| 3 x 0,8 | 4,10 | 28 | 40,2 |
| 4 x 0,8 | 4,50 | 34 | 40,2 |
| 6 x 0,8 | 5,30 | 51 | 40,2 |
| 8 x 0,8 | 6,00 | 64 | 40,2 |
| 10 x 0,8 | 7,20 | 86 | 40,2 |
| 12 x 0,8 | 7,70 | 102 | 40,2 |
| 14 x 0,8 | 8,00 | 115 | 40,2 |
| 16 x 0,8 | 8,40 | 130 | 40,2 |
| 20 x 0,8 | 9,20 | 155 | 40,2 |
| 24 x 0,8 | 10,20 | 183 | 40,2 |
We use cookies on our website to provide you with a better experience. For further information, please refer to our Cookie Policy
and Privacy Notice.