| CONDUCTOR | Sold or Stranded Annealed Copper Conductor (IEC 60228-Class 1 or Class 2) | ||
| INSULATION | XLPE | HD 308 S2 | GP8 (BS 7655) |
| BEDDING | LSZH Compound | ||
| SHEATH | LSZH Compound |
| PHYSICAL&ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
| MAX. CONDUCTOR TEMPERATURE DURING SHORT CIRCUIT | 160°C |
| NOMINAL VOLTAGE | 600/1000 V |
| TEST VOLTAGE | 3500 V |
| OPERATING TEMPERATURE | -30°C … +70°C |
| MINUMUM BENDING RADIUS | 10 X D |
| FIRE PERFORMANCE CHARACTERISTICS | |
| FLAME RETARDANT | IEC 60332-1 |
| NO FLAME PROPAGATION | IEC 60332-3-24 |
| HALOGEN-FREE | IEC 60754-1, VDE 0482 P267-2-1, DIN EN50267-2-1 |
| NO CORROSIVE GASES | IEC 60754-2, VDE 0482 P267-2-2, DIN EN 50267-2-2 |
| LOW SMOKE EMISSION | IEC 61034-1/-2, VDE 0482 P268-1/-2, DIN EN 50268-1/-2 |
| OTHER CHARACTERISTICS | |
| UV RESISTANCE | ISO 4892-2 / ISO 4892-3 |
| OIL RESISTANCE | ASTM NO: 2 (4 hours 70°C) |
| HYDROCARCON RESISTANCE | NF-M87-202 |
| Number of Core and Cross Section Area (mm²) | Approx. Overall Diameter (mm) (±5%) | Approx. Cable Weight (kg/km) | Max. Conductor Resistance DC at 20ºC (Ohm/km) |
| 1 x 1,5 re | 3,40 | 23 | 12,1 |
| 1 x 2,5 re | 3,80 | 33 | 7,41 |
| 1 x 4 re | 5,20 | 59 | 4,61 |
| 1 x 6 re | 5,70 | 79 | 3,08 |
| 1 x 10 rm | 7,60 | 131 | 1,83 |
| 1 x 16 rm | 9,10 | 200 | 1,15 |
| 1 x 25 rm | 9,70 | 275 | 0,727 |
| 1 x 35 rm | 11,00 | 371 | 0,524 |
| 1 x 50 rm | 12,40 | 493 | 0,387 |
| 1 x 70 rm | 14,30 | 696 | 0,268 |
| 1 x 95 rm | 16,60 | 957 | 0,193 |
| 2 x 1,5 re | 6,30 | 67 | 12,1 |
| 2 x 2,5 re | 7,00 | 94 | 7,41 |
| 2 x 4 re | 7,90 | 131 | 4,61 |
| 2 x 6 re | 8,90 | 181 | 3,08 |
| 2 x 10 rm | 13,80 | 363 | 1,83 |
| 2 x 16 rm | 16,50 | 547 | 1,15 |
| 3 x 1,5 re | 6,60 | 82 | 12,1 |
| 3 x 2,5 re | 7,40 | 117 | 7,41 |
| 3 x 4 re | 8,40 | 167 | 4,61 |
| 3 x 6 re | 9,50 | 233 | 3,08 |
| 3 x 10 rm | 14,70 | 452 | 1,83 |
We use cookies on our website to provide you with a better experience. For further information, please refer to our Cookie Policy
and Privacy Notice.