| CONDUCTOR | Stranded Annealed Copper Conductor (IEC 60228-Class -1) |
| FIRE RESISTANT TAPE | Mica Glass Tape |
| INSULATION | LSZH Compound |
| OVERALL SCREEN | PES and ALPES Tape with Tinned Copper Wire |
| SHEATH | LSZH Compound |
| PHYSICAL&ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
| MAX. CONDUCTOR TEMPERATURE DURING SHORT CIRCUIT | 250°C |
| NOMINAL VOLTAGE | 600/1000 V |
| TEST VOLTAGE | 3500 V |
| OPERATING TEMPERATURE | -40°C … +90°C |
| MINUMUM BENDING RADIUS | 10 X D |
| FIRE PERFORMANCE CHARACTERISTICS | |
| FLAME RETARDANT | IEC 60332-1 |
| NO FLAME PROPAGATION | IEC 60332-3-24 |
| HALOGEN-FREE | IEC 60754-1, VDE 0482 P267-2-1, DIN EN50267-2-1 |
| NO CORROSIVE GASES | IEC 60754-2, VDE 0482 P267-2-2, DIN EN 50267-2-2 |
| LOW SMOKE EMISSION | IEC 61034-1/-2, VDE 0482 P268-1/-2, DIN EN 50268-1/-2 |
| OTHER CHARACTERISTICS | |
| CIRCUIT INTEGRITY | IEC 60331 |
| UV RESISTANCE | ISO 4892-2 / ISO 4892-3 |
| WATER RESISTANCE | AD7 |
| OIL RESISTANCE | ASTM NO: 2 (4 hours 70°C) |
| HYDROCARCON RESISTANCE | NF-M87-202 (Aliphatic Hydrocarbon) |
| Number of Core and Cross Section Area (mm²) | Approx. Overall Diameter (mm) (±5%) | Approx. Cable Weight (kg/km) | Max. Conductor Resistance DC at 20ºC (Ohm/km) |
| 2 x 0,8 | 3,70 | 19 | 40,2 |
| 3 x 0,8 | 4,10 | 28 | 40,2 |
| 4 x 0,8 | 4,50 | 34 | 40,2 |
| 6 x 0,8 | 5,30 | 51 | 40,2 |
| 8 x 0,8 | 6,00 | 64 | 40,2 |
| 10 x 0,8 | 7,20 | 86 | 40,2 |
| 12 x 0,8 | 7,70 | 102 | 40,2 |
| 14 x 0,8 | 8,00 | 115 | 40,2 |
| 16 x 0,8 | 8,40 | 130 | 40,2 |
| 20 x 0,8 | 9,20 | 155 | 40,2 |
| 24 x 0,8 | 10,20 | 183 | 40,2 |
We use cookies on our website to provide you with a better experience. For further information, please refer to our Cookie Policy
and Privacy Notice.