APPLICATION
Used as connection cable in Data Transmission and Radio Communication systems.
| CONDUCTOR | 1.35 mm silver plated copper wire |
| INSULATION | 4.70 mm solid polyethylene |
| 1st SCREEN | 95% silver plated wire braiding |
| 2nd SCREEN | 90% silver plated wire braiding |
| OUTER SHEATH | 8.50 PVC outer sheath, black |
| TECHNICAL CHARACTERISTICS | |
| IMPEDANCE | 50 ± 2 Ω |
| MUTUAL CAPACITY | 100 pF/m |
| VELOCITY RATIO | 0.66 |
| INSULATION RESISTANCE | > 2000 M Ω km |
| WORKING TEMPERATURE | -40°C, +70°C |
| WORKING VOLTAGE | 5.0 kV |
| TEST VOLTAGE | 8.0 kV |
| MIN. BENDING RADIUS | 5xD |
| Frequency (MHZ) | 100 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 |
| Attenuation dB/100 m | 8.5 | 13 | 18 | 22 | 27 | 30 |
We use cookies on our website to provide you with a better experience. For further information, please refer to our Cookie Policy
and Privacy Notice.