| CONDUCTOR | Fine-Stranded Annealed Copper Conductor (IEC 60228-Class 5) | |
| INSULATION | PE | JZ-OZ-DIN 47100 |
| INDIVIDUAL SCREEN | PES and ALPES Tape with Tinned Copper Wire (0,50 mm²) | |
| OVERALL SCREEN | PES and ALPES Tape with Tinned Copper Wire (0,50 mm²) | |
| BRAID | Tinned Copper Wire Braid | 85% Coverage |
| SHEATH | LSZH Compound | Grey |
| PHYSICAL&ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
| MAX. CONDUCTOR TEMPERATURE DURING SHORT CIRCUIT | 160°C |
| NOMINAL VOLTAGE | 300/500 V |
| TEST VOLTAGE | 2000 V |
| OPERATING TEMPERATURE | -40°C … +70°C |
| MINUMUM BENDING RADIUS | 12 X D |
| FIRE PERFORMANCE CHARACTERISTICS | |
| FLAME RETARDANT | IEC 60332-1 |
| NO FLAME PROPAGATION | IEC 60332-3-24 |
| HALOGEN-FREE | IEC 60754-1, VDE 0482 P267-2-1, DIN EN50267-2-1 |
| NO CORROSIVE GASES | IEC 60754-2, VDE 0482 P267-2-2, DIN EN 50267-2-2 |
| LOW SMOKE EMISSION | IEC 61034-1/-2, VDE 0482 P268-1/-2, DIN EN 50268-1/-2 |
| OTHER CHARACTERISTICS | |
| UV RESISTANCE | ISO 4892-2 / ISO 4892-3 |
| WATER RESISTANCE | AD7 |
| OIL RESISTANCE | ASTM NO: 2 (4 hours 70°C) |
| HYDROCARCON RESISTANCE | NF-M87-202 (Aliphatic Hydrocarbon) |
| Number of Core and Cross Section Area (mm²) | Approx. Overall Diameter (mm) (±5%) | Approx. Cable Weight (kg/km) | Max. Conductor Resistance DC at 20ºC (Ohm/km) |
| 2 x2x 0,5 | 8,5 | 89 | 39 |
| 2 x2x 0,75 | 9,2 | 104 | 26 |
| 2 x2x 1 | 10 | 120 | 19,5 |
| 2 x2x 1,5 | 11 | 152 | 13,3 |
| 2 x2x 2,5 | 13,7 | 229 | 7,98 |
| 5 x2x 0,5 | 11,2 | 182 | 39 |
| 5 x2x 0,75 | 12,3 | 219 | 26 |
| 5 x2x 1 | 13,4 | 267 | 19,5 |
| 5 x2x 1,5 | 14,7 | 327 | 13,3 |
| 5 x2x 2,5 | 18,2 | 492 | 7,98 |
| 10 x2x 0,5 | 16,2 | 331 | 39 |
| 10 x2x 0,75 | 17,9 | 413 | 26 |
| 10 x2x 1 | 19,3 | 482 | 19,5 |
| 10 x2x 1,5 | 21,3 | 614 | 13,3 |
| 10 x2x 2,5 | 26,5 | 925 | 7,98 |
| 20 x2x 0,5 | 21,3 | 612 | 39 |
| 20 x2x 0,75 | 23,5 | 753 | 26 |
| 20 x2x 1 | 25,5 | 889 | 19,5 |
| 20 x2x 1,5 | 28,1 | 1130 | 13,3 |
| 20 x2x 2,5 | 34,9 | 1712 | 7,98 |
We use cookies on our website to provide you with a better experience. For further information, please refer to our Cookie Policy
and Privacy Notice.