| CONDUCTOR | Fine-Stranded Annealed Copper Conductor (IEC 60288-Class 5) |
| INSULATION | PVC Compound - TI1 (EN 50363-3) |
| SHEATH | PVC Compound - TM2 (EN 50363-4-1) |
| PHYSICAL&ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
| MAX. CONDUCTOR TEMPERATURE DURING SHORT CIRCUIT | 160°C |
| NOMINAL VOLTAGE | 300/500 V |
| TEST VOLTAGE | 2000 V |
| OPERATING TEMPERATURE | -30°C … +70°C |
| MINUMUM BENDING RADIUS | 10 X D |
| FIRE PERFORMANCE CHARACTERISTICS | |
| FLAME RETARDANT | IEC 60332-1 |
| OTHER CHARACTERISTICS | |
| UV RESISTANCE | ISO 4892-2 / ISO 4892-3 |
| CIRCUIT INTEGRITY | IEC 60331 |
| UV RESISTANCE | ISO 4892-2 / ISO 4892-3 |
| WATER RESISTANCE | AD7 |
| OIL RESISTANCE | NF-M87-202 (Aliphatic Hydrocarbon) |
| HYDROCARCON RESISTANCE | ASTM NO: 2 (4 hours 70°C) |
| Number of Core and Cross Section Area (mm²) | Approx. Overall Diameter (mm) (±5%) | Approx. Cable Weight (kg/km) | Max. Conductor Resistance DC at 20ºC (Ohm/km) |
| 2 x 1 | 4,10 x 6,60 | 57 | 19,5 |
| 2 x 1,5 | 4,50 x 7,50 | 74 | 13,3 |
| 3 x 2,5 rm | 13,5 | 265 | 7,41 |
| 3 x 6 rm | 16,1 | 431 | 3,08 |
| 4 x 2,5 rm | 14,6 | 312 | 7,41 |
| 4 x 4 rm | 16,2 | 412 | 4,61 |
| 5 x 16 rm | 23,9 | 1216 | 1,15 |
We use cookies on our website to provide you with a better experience. For further information, please refer to our Cookie Policy
and Privacy Notice.