| CONDUCTOR | Stranded Annealed Copper Conductor (IEC 60228-Class 2) | |
| INSULATION | XLPE | HD 308 S2 |
| SEPERATOR | Polyester Tape | |
| BEDDING | PVC Compound | |
| ARMOUR | Galvanised Steel Wire and Copper Wires with Galvanised Steel Tape | |
| SHEATH | PVC Compound | Grey |
| PHYSICAL&ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
| MAX. CONDUCTOR TEMPERATURE DURING SHORT CIRCUIT | 250°C |
| NOMINAL VOLTAGE | 600/1000 V |
| TEST VOLTAGE | 3500 V |
| OPERATING TEMPERATURE | -40°C … +90°C |
| MINUMUM BENDING RADIUS | 10 X D |
| FIRE PERFORMANCE CHARACTERISTICS | |
| FLAME RETARDANT | IEC 60332-1 |
| NO FLAME PROPAGATION | IEC 60332-3-24 |
| OTHER CHARACTERISTICS | |
| UV RESISTANCE | ISO 4892-2 / ISO 4892-3 |
| WATER RESISTANCE | AD7 |
| Number of Core and Cross Section Area (mm²) | Approx. Overall Diameter (mm) (±5%) | Approx. Cable Weight (kg/km) | Max. Conductor Resistance DC at 20ºC (Ohm/km) |
| 4 x 35 rm | 27,80 | 2212 | 0,524 |
We use cookies on our website to provide you with a better experience. For further information, please refer to our Cookie Policy
and Privacy Notice.