APPLICATION
Used as connection cable in Data Transmission and Radio Communication systems.
| CONDUCTOR | 19x0.29 mm electrolitic copper wire |
| INSULATION | 3.94 mm foam polyethylene |
| SCREEN | 95% annealed copper wire braiding |
| OUTER SHEATH | 6.15 PVC, outer sheath, black |
| TECHNICAL CHARACTERISTICS | |
| IMPEDANCE | 50 ± 2 Ω |
| MUTUAL CAPACITY | 85 pF/m |
| VELOCITY RATIO | 0.78 |
| INSULATION RESISTANCE | > 2000 M Ω km |
| WORKING TEMPERATURE | -40°C, +70°C |
| WORKING VOLTAGE | 1.1 kV |
| TEST VOLTAGE | 2.5 kV |
| MIN. BENDING RADIUS | 5xD |
| Frequency (MHZ) | 100 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 |
| Attenuation dB/100 m | 12 | 18 | 26 | 35 | 38 | 45 |
We use cookies on our website to provide you with a better experience. For further information, please refer to our Cookie Policy
and Privacy Notice.