| CONDUCTOR | Solid Annealed Copper Conductor (IEC 60228-Class 1) |
| INSULATION | PVC Compound - TI1 (EN 50363-3) |
| PHYSICAL&ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
| MAX. CONDUCTOR TEMPERATURE DURING SHORT CIRCUIT | 160°C |
| NOMINAL VOLTAGE | 450/750 V |
| TEST VOLTAGE | 3000 V |
| OPERATING TEMPERATURE | -30°C … +70°C |
| MINUMUM BENDING RADIUS | 10 X D |
| FIRE PERFORMANCE CHARACTERISTICS | |
| FLAME RETARDANT | IEC 60332-1 |
| OTHER CHARACTERISTICS | |
| UV RESISTANCE | ISO 4892-2 / ISO 4892-3 |
| WATER RESISTANCE | AD7 |
| Number of Core and Cross Section Area (mm²) | Approx. Overall Diameter (mm) (±5%) | Approx. Cable Weight (kg/km) | Max. Conductor Resistance DC at 20ºC (Ohm/km) |
| 1 x 1,5 | 2,8 | 20 | 12,1 |
| 1 x 2,5 | 3,4 | 32 | 7,41 |
| 1 x 4 | 3,8 | 46 | 4,61 |
We use cookies on our website to provide you with a better experience. For further information, please refer to our Cookie Policy
and Privacy Notice.